5 błędów popełnianych przy doborze i montażu kurtyn paskowych pvc

Montaż kurtyn- 5 błędów

5 błędów popełnianych przy doborze i montażu kurtyn paskowych pvc


Wydawać by się mogło, że zakup i montaż kurtyny PVC to bardzo prosta sprawa. Nic bardziej mylnego! Aby kurtyna paskowa służyła nam przez dłuższy czas, należy ją prawidłowo dobrać i zamontować. Poniższe informacje warto stosować jako wskazówki. Poznaj zatem najczęściej popełniane błędy przy doborze i montażu kurtyn paskowych i staraj się ich unikać.

1. Nieprawidłowe warunki eksploatacji.

Większość użytkowników nie wie, jak prawidłowo dobrać pasy do warunków panujących w docelowym miejscu ich montażu. Jeśli pasy nie są dopasowane pod kątem rodzaju otworu i intensywności ruchu, to bardzo szybko dochodzi do ich uszkodzenia. Dochodzi wtedy do zrywania pasów folii pvc, rozrywania, kurtyny mogą się łamać, często dochodzi również do ich podziurawienia.

Kurtyny paskowe należy dobierać  pod kątem:

  • wysokości otworu;
  • rodzaju i intensywności ruchu, który odbywa się przez kurtyny.

Ruch maszynowy (zautomatyzowany) potrzebuje znacznie grubszych, szerszych i bardziej wytrzymałych pasów folii.
W ruchu pieszym zdecydowanie wygodniej korzysta się z pasów cieńszych i węższych, np. 2×200 mm czy 2×100 mm.

2. Złe sposoby zamontowania kurtyny.

Istnieją dwa sposoby montażu kurtyn:

  • Montaż kurtyn paskowych pod elementem nośnym
  • Montaż kurtyn paskowych do elementu nośnego, od przodu („czoła”).

Jeśli kurtyna paskowa jest montowana od spodu, zabiera to część światła przejazdu. Klienci bardzo często o tym zapominają i montują kurtynę pod elementem nośnym, a następnie okazuje się, że haczą o nie przewożonymi przez przejście elementami. Należy pamiętać o tym, że w zależności od rodzaju kurtyny, zabiera ona 3 – 4 cm, a czasem nawet do 7 cm ze światła otworu.

Jeśli montaż kurtyn odbywa się do czoła, kurtyna paskowa powinna być zamontowana w taki sposób, aby koniec elementu mocującego (wieszaka lub rury), był zlicowany z początkiem nadproża. Innymi słowami – aby początek okucia był równy z początkiem nadproża.

Jeśli kurtyna będzie ustawiona zbyt wysoko, pasy bardzo szybko będą się uszkadzać, trąc o nadproże, rozrywając się, naddzierając. Często Klient kieruje się faktem, że wyżej ustawiona kurtyna lepiej izoluje. Niestety taki montaż jest możliwy i dopuszczalny tylko w wypadku, gdy nadproże jest specjalnie do tego przygotowane, np. ma specjalnie zaokrąglone narożniki. Ponad to, kurtyny mogą być montowane w taki sposób, tylko do niewielkiej liczby zastosowań, np. w chłodniach czy mroźniach.

Jeżeli kurtyna będzie zamocowana zbyt nisko, to elementy mocujące znajdą się tuż przy krawędzi nadproża i po jakimś czasie kurtyna spadnie. Najlepszym rozwiązaniem jest, aby element mocujący był zlicowany z dolną krawędzią nadproża.

3. Nieprawidłowa długość pasa.

Klienci chcą zazwyczaj, aby pasy były jak najdłuższe i opierały się o posadzkę. Jest to spowodowane przekonaniem, że przejście będzie wtedy lepiej uszczelnione od dołu. Jest to kolejny błąd popełniany przy doborze kurtyn paskowych. Pasy nie mogą opierać się o posadzkę z jednego prostego powodu: w przypadku niecentralnego przejazdu wózka widłowego, najedzie on kołem na pas, a przesuwając się dalej, ściągnie kurtynę w dół. W efekcie rozerwie elementy, porozrywa pasy i najprawdopodobniej uszkodzi nadproże.

Jest to sytuacja bardzo często spotykana, a przy tym bardzo niebezpieczna – może zagrażać życiu i zdrowiu pracowników.

4. Niepoprawne ustawienie kurtyn.

Należy pamiętać o tym, że pasy nie są idealnie płaskie, tylko odrobinę zaokrąglone. Nachodzą na siebie na zmianę, wtedy idealnie doszczelniają. Przy poprawnym montażu, naturalnie układają się w łódeczkę. Natomiast jeśli są źle powieszone, widać gdzie i jak folia się wypina.

Montaż kurtyn- zakład częściowy
Zakład częściowy
5. Niewłaściwy dobór rodzaju folii.

Bardzo często Klienci życzą sobie, żeby folie były bardzo miękkie, mimo pracy w ciężkich warunkach. Na przykład zamawiają folię POLAR z zamiarem użytkowania jej w obszarach mocno nasłonecznionych, o temperaturze powyżej 30°C. Taka folia bardzo się nagrzewa pod wpływem promieniowania, co spowoduje, że będzie się ona odkształcać.

W niektórych pomieszczeniach, standardowe folie pvc nie będą odpowiednim materiałem ze względu na:

  • bardzo małą wilgotność w pomieszczeniu;
  • duże zapylenie;
  • inne specyficzne warunki;

Materiał PVC, jak większość tworzyw sztucznych, „elektryzuje się”.  Na powierzchni poruszających się tworzyw sztucznych gromadzą się ładunki elektrostatyczne, a w przypadku ich dużego nagromadzenia, na powierzchni mogą wytwarzać się iskry. Na przykład, w magazynach z suchymi, sypkimi elementami nie powinno się montować folii standardowych, tylko antystatyczne lub inne, żeby nie stwarzać warunków niebezpiecznych. Miejscami wykluczonymi z montażu folii STANDARD będą więc np. magazyny mąki, cukru, cementu, popiołu, a także malarnie proszkowe.

Z prawnego punktu widzenia, taki montaż kurtyn nie jest zabroniony, jednak jest to zbyt ryzykowne i może doprowadzić do sytuacji zagrożenia zdrowia i życia pracowników.