Parawany spawalnicze służą do wygradzania stanowisk spawalniczych, stanowisk pracy. Ich główne zadanie to ochrona osób przebywających w pobliżu obszaru spawania przed szkodliwym promieniowaniem IR i UV oraz odpryskującymi opiłkami metalu i iskrami.
Materiał, który wypełnia parawany spawalnicze, czyli folia PVC, posiada specjalne filtry chroniące przed szkodliwym działaniem promieniowania widzialnego (światło), ultrafioletowego (UV) oraz podczerwonego (IR). Nadmiar promieniowania jest bardzo niebezpieczny dla człowieka. Może powodować uszkodzenia narządu wzroku oraz często złośliwe zmiany skórne. Poza samym promieniowaniem, bardzo niebezpieczne są również odpryskujące cząsteczki metalu występujące przy procesach spawalniczych oraz termicznej obróbce metalu. Mogą one powodować oparzenia, uszkodzenia twarzy, ciała. Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się rozgrzanych, płonących opiłków, wygradza się specjalne stanowiska do spawania przy pomocy ekranów spawalniczych, arkuszy, parawanów lub innych tego typu przegród.
Parawany spawalnicze mają za zadanie chronić otoczenie przed skutkami procesu spawania. Dotyczy to ludzi i obiektów znajdujących się w promieniu metra i więcej od stanowiska spawalniczego. Osłony te nie chronią samych spawaczy, którzy muszą bezwzględnie stosować się do przepisów BHP i być wyposażeni w kombinezony i maski ochronne.
Elementy wyposażenia parawanów spawalniczych
Parawany spawalnicze składają się z:
- części stałej czyli stelaża, który wykonany jest z rur/profili ocynkowanych lub ze stali nierdzewnej;
- z okuć trzymających arkusze lub pasy folii PVC;
- z wypełnienia, czyli specjalistycznych folii spawalniczych, które są zgodne z normą ISO 25980 (EN-1598).
W normie ISO 25980 kładzie się duży nacisk na ochronę otoczenia i ludzi przed promieniowaniem, nie określono tam natomiast ochrony przed cząsteczkami metalu odpryskującymi podczas procesu spawania. Biorąc pod uwagę zagrożenia, jakie to ze sobą niesie, świadomość w zakresie zabezpieczenia otoczenia przed odpryskami jest zbyt niska. Nawet w przypadku zwykłego szlifowania, mają one bardzo dużą energię kinetyczną, przemieszczają się z bardzo dużą prędkością i mimo niewielkich rozmiarów mogą spowodować bardzo dotkliwe szkody. Najczęściej taki opiłek, uderzając o powierzchnię ciała człowieka z bardzo dużą prędkością, nie pozostaje na zewnątrz, a ląduje pod skórą właściwą, w oczach lub pozostałych tkankach miękkich.
Parawany spawalnicze dostosowane są do tego, aby stał stabilnie, niezależnie od twardości podłoża. Parawany wyposażone są w przyssawki lub inne elementy stabilizujące i podtrzymujące. Mogą być wyposażone w nóżki lub koła jezdne z możliwością ich blokowania. Jest to o tyle wygodne, że jeśli nastąpi potrzeba zmiany położenia parawanu, wystarczy odblokować hamulce i przestawić go w dowolne inne miejsce. Dzięki temu powstaje mobilne stanowisko pracy dla spawacza.
Nasza firma oferuje różne typy i odcienie folii PVC. Klienci najczęściej kupują folie przezroczyste lub połyskujące zielone i czerwone. Często wybiera się również zieloną matową, która bez podświetlenia wygląda jak czarna. Gdy pojawi się łuk elektryczny lub ogień, następuje podświetlenie arkusza i dopiero wtedy widać, że rzeczywisty kolor to zieleń.
Dodatkowym atutem przezroczystych osłon spawalniczych jest fakt, że bez problemu widać, co dzieje się po drugiej stronie. Jeśli firmy stosują wspomniane wcześniej przegrody stałe lub koce, to jedynym ostrzeżeniem przed trwającym procesem spawania są odgłosy dobiegające zza tych osłon. Stosując przezroczyste lub półprzezroczyste parawany, wiadomo co się dzieje po drugiej stronie, co aktualnie robi operator, czy jest możliwość wejścia do środka. W przypadku zagrożenia życia operatora można zareagować natychmiast. Dzięki przezroczystym osłonom widać z zewnątrz, gdyby na przykład spawacz zasłabł. Jest to zdecydowana przewaga osłon w postaci przezroczystych czy półprzezroczystych kurtyn nad przegrodami stałymi.
Rodzaje parawanów spawalniczych
- Parawany spawalnicze na stelażach rurowych
Pierwszym rodzajem są parawany z rur 1’, 1,2’ lub 1,5’. Są bardzo stabilne i wytrzymałe Bez problemu można na nich zawiesić kurtynę paskową z folii spawalniczej o grubości nawet 3 mm lub cienki arkusz spawalniczy.
Arkusz spawalniczy to folia PCV o grubości 0,4 mm, która w bardzo dużym stopniu chroni przed promieniowaniem, ale w bardzo niewielkim przed odpryskującymi cząsteczkami. Jeżeli Klient potrzebuje osłony, która będzie chronić zarówno przed promieniowaniem jak i przed odpryskami, to sugerujemy zastosowanie folii o grubości minimum 1 mm. Folia o grubości 0,4 mm wytłumi uderzenia rozgrzanych iskier i odprysków, ale nie ochroni otoczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi ciała i otoczenia. Grubsze folie – 1 lub 2 mm – są już w tym celu wystarczające.
- Parawany spawalnicze na profilach zamkniętych
Drugi rodzaj parawanów to parawany spawalnicze na profilach zamkniętych. Są one równie mobilne jak parawany rurowe. Najlepiej przystosowane do tego, aby wypełniać je kurtynami paskowymi, natomiast wypełnianie parawanu w postaci profilu zamkniętego arkuszem nie jest niestety już takie proste. Jest to spowodowane faktem, że mocowanie arkusza jest dedykowane do podwieszania rurowego, a nie do prostokątnego profilu zamkniętego.
Profile zamknięte stosuje się, kiedy cały parawan spawalniczy musi być wykonany ze stali nierdzewnej. Bardzo często w miejscach, gdzie panują ciężkie, agresywne warunki pracy, należy zastosować inną stal niż zwykła ocynkowana. Wszystkie wypełnienia spawalnicze (kurtyny) są uniwersalne, dedykowane do każdego środowiska.
Można zastosować inną kurtynę do parawanu spawalniczego, wtedy parawan przestaje być typową osłoną spawalniczą, a staje się zwykłą przegrodą z tradycyjnym wypełnieniem.
Standardowe folie chronią przed znaczną częścią promieniowania UV, jednak promieniowanie widzialne nie jest już tłumione tak dobrze. Transparentność folii to 85%, co oznacza, że ponad ¾ promieniowania i tak dociera do człowieka.
Popularność parawanów spawalniczych
Niestety, parawany spawalnicze nie są zbyt popularnym zabezpieczeniem. Najczęściej firmy po prostu nie wiedzą o takich rozwiązaniach jak parawany czy arkusze. Zazwyczaj stanowiska spawalnicze odgradzane są za pomocą zwykłych folii bez filtrów, koców lub przegród stałych. W przypadku tego ostatniego rozwiązania, uzyskiwania jest co prawda dobra ochrona zarówno przed promieniowaniem i odpryskującymi opiłkami. Niestety niesie to ze sobą inne zagrożenia. Problemem jest fakt, że nie widać co dzieje się po drugiej stronie przegrody. Osoba postronna może zajrzeć do środka w nieodpowiednim momencie i doznać uszkodzenia ciała lub narządu wzroku odpryskującą cząsteczką metalu.
Co prawda w ostatnich latach coraz więcej firm pyta o takie zabezpieczenia obszaru spawania, jednak nadal nie jest to zbyt popularny produkt. Może być to spowodowane faktem, że nie ma prawnego obowiązku, aby odgradzać stanowiska spawalnicze. Jedynym obowiązkiem jest odpowiednie zabezpieczenie samych spawaczy. Spawacz musi posiadać odzież oraz maskę ochronną. Wydaje się to oczywiste, że całe otoczenie spawania oraz osoby w tym otoczeniu przebywające, powinny być również chronione. Nie ma na to konkretnych regulacji prawnych.
Może Cię zainteresuje: Jak zapobiegać niebezpiecznym skutkom procesu spawania?