Skutki spawania – jak zapobiegać zagrożeniom?

skutki spawania bez maski na twarz

Skutki spawania – Jak zapobiegać zagrożeniom?


Aby móc w pełni bezpiecznie wykonywać prace spawalnicze, stanowiska pracy powinny znajdować się poza głównymi traktami komunikacyjnymi. Większa odległość oraz stosowanie ekranów promieniowania ogranicza do minimum możliwość kontaktu pozostałych pracowników z promieniowaniem świetlnym.

Jednym z podstawowych, a przede wszystkim skutecznych sposobów na ograniczenie skutków napromieniowania jest stosowanie ubioru ochronnego (w tym kombinezonów i masek ochronnych). Niestety, osoby pracujące w najbliższym otoczeniu nie są w ten sposób zabezpieczone, co zagraża ich zdrowiu, poprzez narażanie na promieniowanie świetlne czy odbicia promieniowania od elementów refleksyjnych. Co zrobić, aby zapobiegać odbłyskom promieniowania? Najlepiej stosować materiały absorbujące promieniowanie, np. farby, w skład których wchodzi dwutlenek tytanu lub tlenek cynku – w niewielkim stopniu odbijają one promieniowanie.

Jak zabezpieczyć otoczenie pracy przed niekorzystnym działaniem promieniowania?

Osłony spawalnicze (OS) to proste i uniwersalne rozwiązanie zabezpieczenia osób trzecich przed skutkami promieniowania w procesie spawalniczym. Osłony te wypełnione są folią spawalniczą (zgodną z normą EN-1598) w formie pasów foliowych (kurtyn paskowych) lub arkuszy pcv. Ekrany spawalnicze służą do wydzielania stanowisk pracy oraz chronią przed przypadkową ekspozycją na promieniowanie. Aby prawidłowo dobrać rodzaj osłony spawalniczej, należy wziąć pod uwagę wielkość i umiejscowienie stanowiska pracy, a także rodzaj procesu spawalniczego.

Osłony spawalnicze – stacjonarne i mobilne

Są dwa modele osłon spawalniczych – stacjonarne, które montuje się do elementu hali produkcyjnej lub ustawia się na podłożu oraz mobilne, wyposażone w kółka jezdne. Kluczowe jest jednak wypełnienie stelaża, bo to właśnie wypełnienie stanowi o odpowiednim stopniu ochrony. Folie spawalnicze powinny posiadać potwierdzenie zgodności z normą EN-1598. Folie pvc występują w kolorach czerwonym, zielonym i brązowym, oraz mają różny stopień zaciemnienia.

Co zapewniają folie spawalnicze?

Folie spawalnicze chronią przed promieniowaniem widzialnym UV i IR, ale nie tylko. Zabezpieczają również przed odpryskami. Co ważne, folie te są trudnopalne oraz samogasnące, co jest dodatkowym zabezpieczeniem dla operatorów spawalniczych, ale również dla osób trzecich z najbliższego otoczenia.

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie warunki pracy swoim pracownikom. Niestety, smutne jest to, że do tej pory wielu właścicieli zakładów stosuje prowizoryczne rozwiązania i minimalne zabezpieczenia  dla operatorów spawalniczych, pomijając przy tym najbliższe otoczenie. Tylko odpowiednia ochrona w postaci osłon spawalniczych zapewni bezpieczeństwo otoczenia i zminimalizuje ryzyko zagrożeń płynących z przebywania w pobliżu miejsca spawania.  Warto w ten sposób dbać o zdrowie i życie pracowników.