Spawacz – zawód szczególnie niebezpieczny. Zagrożenia i skutki
Szacuje się, że w miejscach pracy spawaczy codziennie dochodzi do ponad 2000 obrażeń ciała i oczu, które spowodowane są nieodpowiednią lub żadną ochroną. Przeszło 70 % uszkodzeń powstaje wskutek odprysków i odłamków. Jak uniknąć tego typu wypadków?
Spawanie to czynność wymagająca szczególnego zabezpieczenia spawacza, a także najbliższego otoczenia. Odpowiednio przygotowane stanowisko pracy to dopiero połowa sukcesu. Należy bowiem pamiętać, że wszystko, co znajduje się w najbliższym otoczeniu spawania, też wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Szczególnie osoby trzecie narażone są na niekorzystne działanie promieniowania.
Zagrożenia występujące podczas procesu spawania
Praca spawacza należy do zawodów szczególnie niebezpiecznych, co wiąże się z wieloma zagrożeniami. Do typowych należą uszkodzenia wzroku i poparzenia skóry. Istnieją również zagrożenia specyficzne, które wynikają ze stosowania płomienia gazowego i łuku elektrycznego. Są to:
– promieniowanie łuku,
– wytwarzanie gazów i pyłów
– zagrożenia elektryczne
– napromieniowanie radiacyjne
Powyższe to tylko część z groźnych zagrożeń, które niosą za sobą niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego konsekwencje.
Niebezpieczne skutki procesu spawania
Jednym ze skutków procesu spawania jest promieniowanie energii elektromagnetycznej. Operatorzy maszyn spawalniczych oraz spawacze narażeni są na nadmierne promieniowanie ultrafioletowe UV, a także podczerwień IR. Osoby przebywające w najbliższym otoczeniu spawania również są narażone na nadmierną ekspozycję niekorzystnego promieniowania. Z promieniowaniem UV i IR człowiek ma styczność każdego dnia, jednak jest to o wiele mniejsze stężenie, niż w przypadku spawania.