Kurtyny antystatyczne – zastosowanie

Kurtyny antystatyczne

Materiały antystatyczne są niezwykle cenione na rynku w wielu branżach. Jednak czym one się charakteryzują i jakie znajdują zastosowanie? Producent w swojej ofercie posiada szereg specjalistycznych folii. Występuje ona w dwóch formatach 2×200 mm oraz 3×300 mm. Folia antystatyczna przeznaczona jest do pracy w zakresie temperaturowym od -15°C do +50°C.

Kurtyny te najczęściej stosuje się na obiektach przemysłowych, gdzie nawet niewielkie wyładowania elektrostatyczne mogą mieć poważne konsekwencje.

Specjalistyczny materiał PVC zapobiega iskrzeniu i wszystkim innym uszkodzeniom wynikającym z ładunków elektrostatycznych. Raport z testów dostępny laboratoryjnych dostępny tutaj.

Dowiedz się więcej, jak ważnym elementem jest montaż kurtyny antystatycznej.

Elektryzowanie się powierzchni

W przypadku, gdy jeden materiał ociera się o drugi lub gdy będąc naelektryzowanym jedynie go dotknie, wówczas
zjawisko to pojawia się w miejscach, w których praca na tych tworzywach jest zdecydowanie utrudniona. Folia
antystatyczna znajduje zatem zastosowanie wszędzie tam, gdzie taką sytuację należy wyeliminować. Są to przede
wszystkim miejsca, w których wspomniane tracie mogłoby spowodować iskrę. Ta z kolei może nieść za sobą
katastrofalne skutki w miejscach, w których podczas pracy wykorzystuje się gaz lub inne łatwopalne bądź wybuchowe
substancje. Bardzo często więc tego typu materiał jest nieoceniony w kopalniach i miejscach o dużym zagrożeniu
pożarowym.

Dzięki nadanym właściwościom, kurtyny antystatyczne znajdują zastosowanie także w tunelach wentylacyjnych. Zastosowanie specjalistycznej folii realnie podnosi poziom bezpieczeństwa w miejscu pracy i niweluje skutki wyładowań elektrycznych.Kurtyny antystatyczne

Kurtyny antystatyczne do codziennego zastosowania

Niemniej jednak folii tego typu nie stosuje się jedynie jako plandeki w miejscach z ładunkami wybuchowymi i łatwopalnymi. Otaczają one nas na co dzień, a zauważyć je można także w serwerowniach czy sklepach elektronicznych. Kurtyny wykorzystuje się szczególnie w miejscach wrażliwych na wyładowania elektryczne. Są one obowiązkowym wyposażeniem przemysłu opakowaniowego, elektronicznego oraz centów danych.

Aby kurtyna pełniła swoją funkcję, konieczne jest jej uziemienie zgodnie z wymogami (należy odprowadzić ładunek elektryczny). Warunkiem zachowania właściwości antystatycznych jest jej montaż na elementach metalowych.

Zapraszamy do kontaktu!