Kurtyny spawalnicze – ich znaczenie i zastosowanie

Kurtyny spawalnicze

Istotną rolę w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa stanowiska pracy odgrywają kurtyny spawalnicze. Pozwalają one uchronić od zagrożenia spawaczy oraz innych pracowników, wykonujących swoje obowiązki w pobliżu. Jest to bardzo ważne ze względu na potencjalne zagrożenie związane z promieniowaniem świetlnym, a także możliwość pojawienia się w powietrzu odprysków metalu, które mogą skaleczyć osobę bez odpowiedniej odzieży ochronnej.

Wykorzystywane materiały

Wypełnienie tych zadań wymaga zastosowania materiałów o szczególnej wytrzymałości, a takie cechy spełniają folie PVC, które powstają z dodatkiem substancji trudnopalnej. Na rynku dostępnych jest kilka typów materiałów do kurtyn spawalniczych, które są rozróżniane przede wszystkim ze względu na stopień przepuszczalności światła, a także cechy zewnętrzne, w tym kolor. Folia spawalnicza, która stosowana jest jako wypełnienie osłon, jest zgodna z normą ISO 25980 (EN 1598). Informacja ta, znajduje się co 1,5 metra na każdym pasie.  Folia dostępna w trzech wersjach kolorystycznych: czerwonym, zielonym oraz zielonym matowym (prawie czarnym). Wybór koloru nie ma wpływu na właściwości folii. Wysoce certyfikowana folia zapewnia bezpieczny proces spawania. Chroni osobę wykonującą tę czynność oraz postronne osoby znajdujące się w pobliżu.

Wszystkie elementy metalowe powstają z wykorzystaniem stali ocynkowanej (istnieje możliwość wykonania ze stali nierdzewnej), która również posiada wzmocnione właściwości pod względem możliwości długoletniego stosowania w działalności przemysłowej.

Najważniejsze korzyści kurtyn spawalniczych

Są to elementy, które pełnią podstawową rolę ochronną w zakładach przemysłowych, w których pracują spawacze.
Zabezpieczają one przed największymi skutkami ubocznymi, które powstają podczas wykonywania tego zawodu. To
przede wszystkim powstawanie odprysków metali, a także promieniowania świetlnego, ale też powstawanie pyłów
i gazów, które w ten sposób nie rozprzestrzeniają się po pomieszczeniu. Zapewnienie bezpieczeństwa i stabilnych
warunków pozwala na swobodne oraz efektywne wykonywanie zleconych zadań.

Mobilność instalacji

W sprzedaży dostępne są zróżnicowane kurtyny spawalnicze, również ze względu na ich ewentualną możliwość przemieszczania. Ze względu na ten typ podziału wyróżnia się produkty stacjonarne, które są przygotowane do wykorzystania jedynie w danym miejscu. Są to zazwyczaj kurtyny paskowe z mocowaniem grzebieniowym oraz wypełnieniem z folii spawalniczej. Dostępne są również wersje mobilne, którymi da się swobodnie przemieszczać i transportować je w różne lokalizacje (mobilne parawany spawalnicze). Ruchomy parawan na kołach jezdnych posiada przypodłogowy prześwit regulowany bezstopniowo w zakresie 100-300mm.

W ten sposób można stworzyć bezpieczne stanowisko pracy w dowolnym miejscu.

Z każdym rokiem rośnie nasza świadomość dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy. Coraz większy nacisk kładziony jest na zabezpieczenie stanowisk pracy.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!